Yeşil-Beyaz Detoks


renkli beslenmefotoRenkli Beslenme Nedir?
Bedenimizde çeşitli frekanslarda enerji merkezleri ve bunların renkleri olduğunu biliyoruz. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme ihtiyaç duyduğunuz renklere göredir. Yani hangi bölgede hassasiyet varsa o bölgeyi destekleyici bir beslenme seçmelisiniz. O yüzden genel beslenme önerilerinden çok size uygun beslenme programını uygulamalısınız.
Mesela Kök enerji zayıf biri iseniz kırmızı gıdalar almalısınız. Et yiyorsanız kırmızı etle, vejeteryan iseniz kırmızı mercimek ve kırmızı kabuklu meyveleri seçebilirsiniz. Kök enerji için kan yapıcı kırmızı besinleri ön plana alabilirsiniz. Kurutulmuş çekirdekli üzüm kan yapıcı bir besindir.
Göğüs bölgesini dengelemek için daha çok yeşil ağırlıklı beslenme seçilmelidir. Yeşil genel olarak bedeni alkali tutan, toksinlerden arındırıcıdır. Toksinler oksijenin emildiği göğüs bölgesinde oluşan solunum yoluyla atılabilmektedir.
Peki Hangi Renk Grubunda Beslenmelisiniz?
Yaptıracağınız renk analizi ile nasıl bir beslenme biçimi seçeceğine karar verebilirsiniz. Renk analizi kişinin beden, zihin ve ruhsal açıdan bütünsel olarak değerlendirildiği aşamalı bir analizdir.
Renklerle karakter analizi ilk sırada yer alır. Aura renkleri ve çarka düzeyinde renk tespiti ve sorularla renk algısına bakılarak ayrıntılı analiz tamamlanır.
Kişisel ihtiyacınıza göre beslenmek önemlidir. Başkasına faydalı olan bir besin size iyi gelmeyebilir. Bedeninizin dengesini bozabilir.
O yüzden kendinizi tanıyarak ihtiyacınıza göre beslenirseniz sağlık bulabilirsiniz.
Yeşil- Beyaz Detoks Nedir?
Kısaca detoks arınma demektir. Beslenmede detokstan bahsettiğimizde bedenin toksinlerden arındırılmasını kastediyoruz. Hemen her besin bedenimizde asit oluşmasına neden olur. Fazla asit oluştuğunda ve dışarı atılamadığında ise hastalıklara davetiye çıkarır. O yüzden nasıl duş alıp dış bedeni temizliyorsak ara sıra bedenin iç temizliğini yapmak gerekir. Yani kısmen oruç gibi bazı şeyleri yemekten kaçınırız. Tam bir oruç ise bedene daha derin etkiler.
Şimdi vereceğim yeşil-beyaz detoks sadece 1 günlüktür. Normal alışkanlıkta beslenmenize devam ederken haftada ya da 10 günde bir bu detoksu uygulayabilirsiniz. Göreceksiniz hem fiziksel hem zihinsel olarak hafifleyeceksiniz.
Bir günde tüketeceğiniz gıdalar şunlar:
• Yeşil-beyaz salata, yeşil çay ve hıyar.
• Detoks uyguladığınız gün ve genelde içtiğiniz suya limon, sirke, ya da karbonat katıp alkali yapabilirsiniz.
• Yeşil-beyaz salata, mevsimine göre semizotu ya da ıspanak kullanılarak hazırlanır. Salata 3 öğüne bölünecek, aralarda 1 er 2 şer hıyar yenilir. 1 lt su ile hazırlanmış yeşil çay içilir.
Gördüğünüz gibi detoksumuzda tahıl gibi suyu çeken kuru gıdalar yerine su bakımızdan zengin gıdalar var. Bu da beden ve zihin arınması için önemli bir unsurdur.

yeşil beyaz ıspanak salatası
Yeşil Beyaz Kış Salatası
500 gr ıspanak
700 gr yoğurt
1 diş sarımsak
1 çay kaşığı kırmızı toz biber
1 çay kaşığı kırmızı pul biber
1 tatlı kaşığı zeytinyağı
Hazırlanışı: Ispanakları ayıklayıp yıkadıktan sonra küçük parçalara bölün. Yağsız ya da az yağda kavurun. Sarımsaklı yoğurtla karıştırıp üzerine kırmızı biberle karıştırdığınız zeytinyağını dökün. 3 öğünde tüketin. Sarımsak rahatsız ediyorsa koymayın.
Yeşil Beyaz Yaz Salatası
1 demet semizotu
1 kg yoğurt
4-5 Ceviz içi
1 çimdik Çörekotu
1 çimdik Sumak
1 tatlı kaşığı Zeytinyağı
Hazırlanışı: Semizotunu yıkayıp ayıkladıktan sonra küçük parçalara bölün. Yoğurtla karıştırın. Üzerine diğer malzemeleri de ekleyin. 3 e bölün ve 3 öğünde tüketin.

yeşilçay
Kış İçin Sıcak Yaseminli Yeşil Çay
10 dakika kaynar suda bekleterek hazırladığınız yeşil çayınızı gün boyu öğün aralarında 4-5 fincan tüketebilirsiniz.
Yaz İçin Naneli Soğuk Yeşil Çay
Yarım lt kaynar su
2 çorba kaşığı yeşil çay
2 şeftali
1 tatlı kaşığı Bal
1 tutam Taze nane
10 dakika kaynar suda bekleterek demlediğiniz yeşil çayın içine rendelediğiniz şeftaliyi ekleyin. Süzgeçten geçirip süzdürün. İçine balı ve taze nane yapraklarını ekleyip buzdolabında bekletin. Öğün aralarında tüketin.
Biz burada kesin hatları ile belirlenmiş uzun süreli beslenme önerileri vermek yerine kişinin renk analizini yapıp ona uygun beslenme önerisi vermeyi daha doğru buluyoruz.
Zayıflamak, sağlık kazanmak gibi hedeflerle gelen danışanlarımıza beslenme önerilerini içinde beden egzersizlerinin de olduğu bir paket programda sunuyoruz.
Not: Herhangi bir rahatsızlığınız varsa önce doktorunuza danışınız.

Yasemin Sarı

Paylaş: